Nieświeży oddech – objawy, badania kliniczne, zapobieganie

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Nieświeży oddech, lub inaczej brzydki zapach z ust (halitosis, halitoza), jak wykazały badania dotyka co 8 osobę z nas bez względu na płeć. Halitozę oceniamy jako zaawansowaną, gdy nieprzyjemny zapach czuć z odległości około 30 cm. Dotyczy to około 5% przypadków jej występowania. Każdy z nas zapewne przynajmniej raz w życiu zetknął się z kimś od kogo czuć było tą nieprzyjemną woń. Symptomatyczne jest to, że my sami najczęściej nie mamy świadomości występowania „cuchnącego” problemu, nie mogąc go wyczuć. Za to w naszym otoczeniu nasz nieświeży oddech jest doskonale wyczuwalny.

Jak skutecznie zwalczyć nieświeży oddech?

Nieświeży oddech w relacjach z innymi

Zdarza się, że niekiedy nawet sami doświadczamy uczucia, że nasz własny oddech ma przykry zapach. Rozmawiając z kimś w bezpośredniej bliskości widzimy jak się nieznacznie odsuwa nie chcąc nas urazić. Z tego powodu nieraz dochodzi do problemów w kontaktach społecznych czy towarzyskich. Taka sytuacja bardzo potrafi uprzykrzyć życie. Odbiera każdemu pewność siebie i poczucie własnej wartości. Prowadzi do depresji i wycofywania sie z kontaktów towarzyskich i uczuciowych. Bywa przyczyną osobistych dramatów, utrudnia zawieranie przyjaźni i niejednokrotnie dyskwalifikuje zawodowo.

Wspomniane wcześniej badania przeprowadzone w Pomorskiej Akademii Medycznej z udziałem osób dotkniętych tą wstydliwą przypadłością wykazały dużą skuteczność w zapobieganiu i likwidowaniu nieświeżego oddechu za pomocą tabletek do ssania Hali-Z®. Produkowany przez duńską firmę HaliCare APS preparat Hali-Z® zawiera opatentowaną unikalną kompozycję składników. Zapewnia ona długotrwałe działanie (potwierdzono 50% skuteczności po 6 godzinach od zastosowania tabletki). Odpowiedzialna za to jest budowa tabletki jak również zawarty w jej składzie chelat aminokwasowy cynku (diglicynian cynku)**., neutralizujący działanie związków siarki odpowiedzialnych za nieświeży oddech. Składniki tabletki Hali-Z® również przeciwdziałają powstawaniu tak zwanej „płytki nazębnej”.

Badania nieświeżego oddechu w Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie

Jak wykazały badania przeprowadzone w Specjalistycznej Lecznicy Stomatologicznej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie:

Przyczyną występowania brzydkiego zapachu z ust jest obecność beztlenowych bakterii gromadzących się na tylnej części grzbietu języka i migdałkach. Wytwarzają one lotne związki siarki (siarkowodór i metylomerkaptany oraz kadawerynę), pochodzące z rozkładu bakteryjnego aminokwasów zawierających siarkę oraz związków tiolowych i siarkosoli. Liczne publikacje podkreślają związek nieprzyjemnego zapachu z ust z zaniedbaniem higieny jamy ustnej, a także sugerują zależność od stanu przyzębia. Prowadzone są badania w kierunku udoskonalania metod pomiarów lotnych związków siarki z zastosowaniem odpowiedniej aparatury. Badane jest również stosowanie środków higieny jamy ustnej mających wpływ na ograniczenie występowania tych związków. Celem pracy było zbadanie w warunkach klinicznych skuteczności preparatu Hali-Z® w zwalczaniu nieprzyjemnego zapachu z ust (halitosis, foetor oris, ozostomia, stomatodysodia, oral malodor).*

Wielu praktykujących lekarzy stomatologów również potwierdza związek nieprzyjemnego zapachu z zaniedbaniami higieny jamy ustnej i stanem przyzębia. Według nich stany zapalne dziąseł bardzo sprzyjają występowaniu i utrzymywaniu się nieświeżego oddechu. Ta przypadłość jest subiektywnym odczuciem trudnym do oceny. Jednak nieświeży zapach z ust daleko odbiegający od powszechnie przyjętego za normę wywołuje odrazę bądź unikanie kontaktów otoczenia. Kojarzy się z brakiem higieny jamy ustnej, jednak nie zawsze jest to główną przyczyną przykrego zapachu z ust. Ocenia się że w około 90% przypadków tej dolegliwości przyczyna jest zlokalizowana w obrębie jamy ustnej. Pozostałe są wynikiem problemów występujących w przewodzie pokarmowym lub chorobą o podłożu metabolicznym lub ustrojowym.

Cynk w walce z halitozą

Badania wykazały, że związki cynku w różnych dawkach mogą zmniejszyć nieświeży oddech. Związki te są interesujące nie tylko z uwagi ich efektywność oraz dużą tolerancję i bezpieczeństwo. Okazuje się, iż nie powodują one zmian w strukturze i kolorze zębów. Zasadniczym mechanizmem działania związków cynku w tej sytuacji jest zdolność wiązania się z prekursorami lotnych związków siarki. Związki cynku umożliwiają powstanie słabo rozpuszczalnych siarczków, co w konsekwencji zapobiega powstawaniu związków odpowiedzialnych za przykry zapach. Inny mechanizm opiera się na fakcie, że cynk bierze udział w powstrzymywaniu mnożenia się bakterii w jamie ustnej.

Kilka innych potencjalnych mechanizmów hamujących wzrost bakterii jest branych pod uwagę w przypadku cynku. Istnieje pogląd, że cynk wiąże się z błonami mikroorganizmów, przedłużając w ten sposób okres latencji cyklu wzrostu ze zintensyfikowanym etapem rozmnażania wymagającym od mikroorganizmu więcej czasu by ukończyć podział komórki. Obecność wolnych jonów cynku oraz wydłużony okres czasu są warunkiem uzyskania takiej reakcji.

Badania we Włoskim Instytucie Stomatologicznym

Badania wykonane we Włoskim Instytucie Stomatologicznym na Katedrze Stomatologii Biologicznej w Mediolanie w 2013 roku potwierdziły skuteczność Hali-Z. Również badania opublikowane w „DM IL Dentista Moderno” wykazały wysoką skuteczność wytwarzanego w Danii przez firmę HaliCare APS preparatu Hali-Z®.

Oto podsumowanie z opublikowanego badania:

Halitoza lub inaczej nieświeży oddech to powszechny problemem w ogólnej populacji obu płci, spowodowany w większości przypadków obecnością podwyższonego stężenia lotnych związków siarki (VSC) w wydychanym powietrzu. Pomiar stężenia VSC pozwala na wiarygodne oszacowanie nasilenia objawów i pozwala na dobrą ocenę skuteczności danego leczenia. Poniżej przedstawiamy nasze ostatnie doświadczenia z 19 pacjentami cierpiącymi na Halitozę, którzy ssali pojedynczą tabletkę Hali-Z®, zawierającą diglicynian cynku /chelat aminokwasowy cynku/, a także ksylitol i olejek mięty pieprzowej. Wszyscy badani mieli w wydychanym powietrzu w punkcie wyjściowym stężenie VSC co najmniej 75 ppb. Z naszego doświadczenia wynika, że to wartość progowa dla odczuwania cuchnącego oddechu.

Leczenie Hali-Z® zmniejszyło zasadniczo stężenie VSC, zmierzone po 5 (-58%), 10 (-65%) i 30 (-68%) minutach. W szczególności 30-minutowe badanie wykazało, że wysoki odsetek badanych (72%) wykazał wartość VSC niższą niż 75 ppb. Badanie naukowców włoskich potwierdza to, co inni autorzy obserwowali wcześniej badając inne populacje i widać od razu, że Hali-Z® jest skuteczny już kilka minut po jego podaniu.

Przypisy

Streszczenie: (*) Autorzy przeprowadzili badania kliniczne pacjentów skarżących się na nieświeży oddech z ust, lub podejrzewających go u siebie. Dokonali oceny poziomu związków chemicznych przyczyniających się do powstawania tych objawów z zastosowaniem specjalistycznego aparatu Halimeter. Badani pacjenci otrzymywali do ssania tabletki o nazwie Hali-Z® z cynkiem. Tabletki te wchodząc w reakcję chemiczną ze związkami siarki odświeża oddech na wiele godzin. Podjęto próbę oceny skuteczności tabletek, która została potwierdzona.
Autorzy: Iwona Chruściel-Malinowska, Wojciech Kaczmarek, Aldona Łuszczyńska, Andżelika Warcholak, Anna Wilk. Konsultant Naukowy: prof. dr hab. n. med. Zbigniew Jańczuk.

Encyklopedia: (**) Chelat aminokwasowy cynku – to cynk w formie chelatu, czyli połączony z cząsteczką aminokwasu. Połączenie to ma za zadanie umożliwić lepsze wykorzystanie substancji czynnej przez organizm, poprawiając jej bioretencję. Dzięki procesowi chelatowania pozostaje on odporny na zmienne pH w organizmie ludzkim. Sam cynk wykazuje się działaniem wspierającym szereg procesów metabolicznych, jak choćby synteza białek czy produkcja hormonów. Pełni istotną rolę we wspomaganiu odporności. W suplementach diety znajduje się w popularnym ZMA (będącym połączeniem chelatu cynku i magnezu) oraz boosterach testosteronu ze względu na to, że bierze udział w syntezie testosteronu.