Nieprzyjemny zapach z ust – jak go zwalczyć skutecznie?

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

Nieprzyjemny zapach z ust jest subiektywnym odczuciem trudnym do oceny, jednakże taki opis sugeruje zapach daleko odbiegający od powszechnie przyjętego za normę i zazwyczaj wywołuje odrazę bądź unikanie kontaktów otoczenia. Kojarzy się z brakiem higieny jamy ustnej, jednak nie zawsze jest to główną przyczyną przykrego zapachu z ust. Ocenia się że w około 90% przypadków tej dolegliwości przyczyna jest zlokalizowana w obrębie jamy ustnej. Pozostałe są wynikiem problemów występujących w przewodzie pokarmowym lub chorobą o podłożu metabolicznym lub ustrojowym.

Nieprzyjemny zapach z ust - jak go zwalczyć skutecznie?

Zapewne wielu z nas nieraz zetknęło się z osobami o nieprzyjemnym zapachu z ust. Lekarze określają tą przypadłość jako „cuchnący oddech”, /łac. określenie – Foetor ex ore, potocznie- Halitoza/. Niekiedy sami doświadczamy uczucia, że nasz własny oddech ma przykry zapach. Rozmawiając z kimś w bezpośredniej bliskości widzimy jak się nieznacznie odsuwa nie chcąc nas urazić. Z tego powodu nieraz dochodzi do problemów w kontaktach społecznych czy towarzyskich. Taka sytuacja bardzo potrafi uprzykrzyć życie. Odbiera każdemu pewność siebie i poczucie własnej wartości, prowadzi do depresji i wycofywania się z kontaktów towarzyskich i uczuciowych. Bywa przyczyną osobistych dramatów, utrudnia zawieranie przyjaźni i niejednokrotnie dyskwalifikuje zawodowo.

Halitoza – główny sprawca nieprzyjemnego zapachu z ust?

Nieprzyjemny zapach z ust czyli halitoza jest bardzo powszechną dolegliwością. Ten wstydliwy problem dotyka blisko 50% populacji, w tym co dziesiąte dziecko w wieku szkolnym. Halitozę oceniamy jako zaawansowaną gdy nieprzyjemny zapach z ust czuć z odległości 30 cm. Dotyczy to około 5% przypadków jej występowania. Każdy z nas zapewne przynajmniej raz w życiu zetknął sie z kimś od kogo czuć było tą nieprzyjemną woń. Odpowiedzialne za to są bakterie beztlenowe, bytujące w ustach które w procesach życiowych wytwarzają związki siarki o nieprzyjemnym zapachu. Osadzają się one głównie na języku i migdałkach oraz przestrzeni między-zębowej skąd trudno je usunąć na drodze mechanicznej. Za pomocą szczotkowania możemy usunąć co najwyżej 25% bakterii z jamy ustnej. Do wielu miejsc jak tylna powierzchnia języka, migdałki, przestrzeń między-zębowa nie ma się jak dostać. Z pomocą przychodzi nam nowoczesna technologia i chemia.

Badania wykazały , że związki cynku w różnych dawkach mogą zmniejszyć nieświeży oddech. Związki te są interesujące nie tylko z uwagi ich efektywność oraz dużą tolerancję i bezpieczeństwo, lecz również z uwagi na fakt, iż nie powodują one zmian w strukturze i kolorze zębów. Zasadniczym mechanizmem działania związków cynku w tej sytuacji jest zdolność wiązania się z prekursorami lotnych związków siarki, umożliwiając powstanie słabo rozpuszczalnych siarczków, co w konsekwencji zapobiega powstawaniu związków odpowiedzialnych za przykry zapach. Inny mechanizm opiera się na fakcie, że cynk bierze udział w powstrzymywaniu mnożenia się bakterii w jamie ustnej. Kilka innych potencjalnych mechanizmów hamujących wzrost bakterii jest branych pod uwagę w przypadku cynku. Istnieje pogląd, że cynk wiąże się z błonami mikroorganizmów, przedłużając w ten sposób okres latencji cyklu wzrostu ze zintensyfikowanym etapem rozmnażania wymagającym od mikroorganizmu więcej czasu by ukończyć podział komórki. Obecność wolnych jonów cynku oraz wydłużony okres czasu są warunkiem uzyskania takiej reakcji.

Chelat bisglicynianu cynku

Jak wspomniano powyżej, obecność wolnych jonów cynku oraz wystarczająco długi okres czasu są niezbędne, by otrzymać zamierzony efekt. Chelat bisglicynianu cynku doskonale spełnia te wymagania. Jego struktura charakteryzuje się pojedynczym atomem cynku skompleksowanym w dwiema cząsteczkami glicyny. Z punktu widzenia dynamiki ten związek kompleksowy, który jest w miarę stabilny, powoli uwalnia aktywne jony cynku będące w stanie przenosić wspomniane powyżej aktywności. Chelat bisglicynianu cynku wykazuje swoją aktywność w tworzeniu nierozpuszczalnych, nielotnych kompleksów ze wszystkimi prekursorami lotnych siarczków, takich jak HS-, S2-,i CH3S- .

Badania

Badania wykonane we Włoskim Instytucie Stomatologicznym, na Katedrze Stomatologii Biologicznej – w Mediolanie w 2013 roku i opublikowane w „DM, Il Dentista Moderno” wykazały wysoką skuteczność wytwarzanego w Danii przez firmę HaliCare APS preparatu Hali-Z® zawierającego chelat aminokwasowy cynku (bisglicynian cynku):

Podsumowanie:

Halitoza lub inaczej nieświeży oddech to powszechny problemem w ogólnej populacji obu płci, spowodowany w większości przypadków obecnością podwyższonego stężenia lotnych związków siarki (VSC) w wydychanym powietrzu. Pomiar stężenia VSC pozwala na wiarygodne oszacowanie nasilenia objawów i pozwala na dobrą ocenę skuteczności danego leczenia. Poniżej przedstawiamy nasze ostatnie doświadczenia z 19 pacjentami cierpiącymi na Halitozę, którzy ssali pojedynczą tabletkę Hali-Z®, zawierającą bisglicynian cynku /chelat aminokwasowy cynku/, a także ksylitol i olejek mięty pieprzowej. Wszyscy badani mieli w wydychanym powietrzu w punkcie wyjściowym stężenie VSC co najmniej 75 ppb.

Z naszego doświadczenia wynika, że to wartość progowa dla odczuwania cuchnącego oddechu. Leczenie Hali-Z zmniejszyło zasadniczo stężenie VSC, zmierzone po 5 (-58%), 10 (-65%) i 30 (-68%) minutach. W szczególności 30-minutowe badanie wykazało, że wysoki odsetek badanych (72%) wykazał wartość VSC niższą niż 75 ppb. Badanie naukowców włoskich potwierdza to, co inni autorzy obserwowali wcześniej badając inne populacje i widać od razu, że Hali-Z jest skuteczny już kilka minut po jego podaniu.

Jak skutecznie zwalczać nieświeży oddech?

Nieprzyjemny zapach z ust

Zawarty w tabletkach do ssania Hali-Z® chelat aminokwasowy cynku czyli bisglicynian cynku wchodzi w reakcję ze związkami siarki likwidując nieprzyjemny zapach. Wykazuje działanie bakteriobójcze, hamując jednocześnie powstawanie lotnych związków siarki. Efekt utrzymuje się przez około 7 godzin co potwierdziły badania wykonane na Wydziale Stomatologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

  • Hali-Z jest nietoksyczny i może być stosowany długotrwale.
  • Nie powoduje przebarwień zębów.
  • Hamuje powstawanie kamienia nazębnego.
  • Usuwa również nieprzyjemny zapach pozostający po spożyciu czosnku czy cebuli.
  • Do nabycia w wiodących aptekach na terenie całego kraju.

Zrób coś dla innych, wypróbuj Hali-Z® !
Jedyne co możesz stracić to przykry zapach z ust…

hali-z

Hali-Z Cynk organiczny

Zwalcz nieprzyjemny zapach z ust

  • Nie pozostawia metalicznego posmaku
  • Poręczne opakowanie ze szczelnym zamknięciem
  • Aż 50 tabletek do ssania o smaku mięty

Sprawdź gdzie kupić